Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Közélet
Közélet
Csillagszem
A csillagászokat is megihleti a fantasy, így nem véletlen, hogy a tőlünk mintegy negyvenhárommillió fényévre lévő, NGC 4151 katalógusjelű galaxis kinézete miatt a „Szauron szeme" elnevezést kapta.

A Gyűrűk ura című trilógiában szereplő, mágikus szemhez hasonló galaxis mag sokat elárulhat a galaxisok és a fekete lyukak kölcsönhatásairól. A kompozit felvételen egyértelműen látható, hogy ez a tejútrendszer miért is kapta ezt az elnevezést.

A hamisszínes felvételen a pupilla kék színe a Chandra röntgenobszervatórium által mért röntgensugárzást jelzi, a sárga színek pedig az ionizált hidrogénben gazdag, sugárzó egységeket mutatják, melyeket az egyméteres Jacobus Kapteyn teleszkóp rögzített -írja a csillagászat.hu. A vörös színeket a VLA rádiótávcső segítségével rögzítették, ezek semleges hidrogénfelhőket jeleznek. A képen az is jól látszik, hogy a középponthoz közel eső felhők alakját gravitációs kölcsönhatások torzítják el, és ezek a részek a gravitációs középpont felé zuhannak. A sárga buborékok pedig a nemrégiben keletkezett csillagok képei.

Ez a galaxis az egyik legfontosabb célpontja lehet a gázanyagok és a fekete lyukak kölcsönhatásait vizsgáló tudósoknak. A megfigyelések alapján a kölcsönhatások a galaxis, illetve a fekete lyuk fejlődésében is kulcsfontosságú szerepet játszanak. A középpontban észlelhető röntgensugárzás oka a fekete lyuk hatásai által keletkezett anyagkidobódás lehet, amit az is bizonyíthat, hogy a kibocsátó régió alakja elnyújtott.

Két elképzelés is létezik a pontos mechanizmusra:
Az egyik szerint a nemrég keletkezett fekete lyuk huszonötezer évvel ezelőtti szakaszában lényegesen gyorsabban gyarapodott, és az eközben belezuhanó, felhevült anyagok által kibocsátott sugárzás ionizálta a környező gázt, és az így létrejött ionizált atommagok és elektronok rekombinációja okozza az erős röntgensugárzást.
A másik feltevés szerint a nemrégiben a lyukba zuhant anyagok képét láthatjuk, mely hatalmas mennyiségű anyag kifúvásával járt, a kifelé száguldó anyag pedig felhevítette a gázfelhőt, így az röntgentartományban vált megfigyelhetővé.

Mindkét elmélet egyetért abban, hogy a sugárzást a nemrégiben lezajlott folyamatok okozzák, és ez a periódus a lyuk élettartamának alig egy százaléka lehet. Az is tény, hogy a fekete lyuk aktív szerepet játszik a galaxis kialakulásában, és annak teljes egészére hatással van. A lyuk tehát leginkább a gázanyagokra gyakorol jelentős hatást.