Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Környezetvédelem
Környezetvédelem
RAID-napelem
A napenergia jövőbeni felhasználásáról még mindig viták folynak, hiszen sokan úgy tartják, a napelemes rendszerek hatásfoka túl alacsony. A TenKsolar vállalat legújabb, merevlemezhez hasonlító technológiája akár másfélszer több áramot képes termelni azonos felületen.

Az amerikai vállalat szerint a napelemek fennmaradásáért folytatott küzdelem egyik legfőbb oka, hogy a cellák nem képesek jó hatásfokkal működni. A rendszer egyetlen eleme, azaz cellája is befolyásolhatja a komplett egység működését, ugyanis, ha csak egyetlen eleme is rendellenesen dolgozik, az egész elem hatásfoka romlik, méghozzá drasztikus mértékben.

Mivel az egyes cellák sorba vannak kapcsolva, nagyobb a meghibásodás lehetősége, hiszen a sor egy eleme kiesik, az egész sor működésképtelenné válik. A cég ezért továbbfejlesztette a RAID (Redundant Array of Independent Disk) merevlemezek működési elvét, vagyis azt, ahol a merevlemezeket úgy kapcsolják össze, hogy az egyik kiesése esetén is képes legyen működni az egység. Természetesen a vezérlést egy mikrokontroller végzi, ami lényegében analóg módon a napelemes rendszerben is megtalálható.

Az ötlet tehát azt eredményezi, hogy egyetlen cella kiesésekor is tovább tud működni az egység, vagyis többé nem romlik le a teljesítménye a leggyengébb cella szintjére, hanem képes továbbra is megfelelő mennyiségű áramot előállítani. A további előnyök egyike az is, hogy a napelemek teljesítményének növelésére alkalmazott fényvisszaverő reflektorokat jobb hatásfokkal lehet használni. Ez azért lehetséges, mert a nem egyenletesen elosztott fény esetén egy normál napelemnél a leggyengébben megvilágított cella határozza meg a rendszer teljesítményét, míg az új megoldással ez teljes mértékig kijavítható.

A reflektorok a 3M cég találmányai, csak bizonyos hullámhosszúsággal rendelkező fényt vernek vissza, így a cellák jobb hatásfokkal dolgoznak, és kevésbé melegszenek, így hatásfokuk ismét csak javul.

A rendszer gyártása éppen annyiba kerülne, mint a legolcsóbb kínai napelemeké, azonban ötven százalékkal több energiát szolgáltatna, mint azok. A cégnél abban bíznak, hogy nyolc centes kilowattóránkénti áron lesznek majd képesek adni a villamos áramot.