Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Környezetvédelem
Környezetvédelem
Felizzított kedélyek - tiltott izzók
Nem mind arany, ami fénylik
Andris Piebalgs az EU energiaügyi biztosa. Ő az, aki fémjelzi az európai klímacélok eléréséhez szükségesnek tartott légköri CO2 tartalom csökkentésére kigondolt módszerek elterjesztését. Elterjesztését, nem elterjedését. Az EU bizottsága december 8-án szavazott és fogadta el a hagyományos izzók betiltását. A határozat még nem jogerős, márciusban hagyja jóvá formálisan az Európai Parlament. Eredetileg a 2020-as 20 százalékos csökkentési célok kapcsán javasolták a tagállamok a 2007 tavaszi EU-csúcson a hagyományos izzók kivonását a piacról 2009-től, s egyúttal az energiahatékony megoldások kötelezővé tételét. Utoljára 2008 októberében az energiaügyi miniszterek tanácsa reményét fejezte ki, hogy legkésőbb 2010-re betiltják a legrosszabb hatásfokú izzók forgalmazását az egész Unióban figyelembe véve az ökotervezési (ecodesign) irányelv költséghatékonyságra vonatkozó szabályozását is. Az ökotervezés kapcsán eddig öt végrehajtási rendelet látott napvilágot, melyek közül a negyedik rendelkezik a háztartási világítótestekre.
S hamarosan a sötétség...


Na ettől ugyan nem kell tartani, de a helyzet fokozódik. A menetrend a következő:
2009.09.01-től nem árusítható matt felületű, hagyományos villanykörte. A korszerű matt világítótesteknek is teljesíteniük kell az „A" energiaosztály kritériumait. A 100 Wattos vagy annál nagyobb energia igényű átlátszó égőknek menniük kell.
2010.09.01-re a 75 Watt, vagy afeletti, hagyományos izzók lépnek le a porondról.
2011.09.01-re a csak 60 Watt alatt,
2012.09.01-re pedig már csupán 10 Watt alattiak árválkodhatnak a polcokon.
Az még nyitott kérdés, hogy a halogén izzók maradhatnak-e, hiszen nem bizonyos technológiák betiltásáról van szó, hanem egy követelmény rendszerről, aminek a hagyományos izzók nem felelnek meg, de a halogének leghatékonyabb típusai igen.
2016. szeptemberétől az összes háztartási izzónak legalább a „B" energiaosztály kritériumait kell teljesíteni. (Ma a legrosszabb a G minősítés). Így sok halogénizzónak is vége. Még néhány LED-es lámpát is megszorongathat ez a feltétel. A hatékonyságon kívül elvárásokat támasztanak az égők tartósságával és kapcsolásbírásával szemben is. A gyengébb minőségű, de energiatakarékosnak mondott lámpáknak is befellegzik.
Egy kis mihaszna:
Előzetes kalkulációk szerint háztartásonként 50 euró az átlagos megtakarítás, ami a közösség szintjén - durva becslés - 5-10 milliárd eurót jelent. Fosszilis erőművek CO2 kibocsátása így évi 15 millió tonnával csökkenhet. A nagyságrendet érzékeltethetjük azzal, hogy a Paksi Atomerőmű éves maximális teljesítménye 14 TWh körül jár, ennek 5-10-szereséről van szó.
1879 óta - amikor Thomas Alva Edison először kereskedelmi forgalomba hozható izzót gyártott, - érdemben nem változott a ma is a legelterjedtebb hagyományos izzók működése. Előállítása ugyan viszonylag olcsó, élettartalmuk azonban rövidebb mint az újabb fejlesztésűeké, hatásfokuk alacsony, mert a betáplált energia közel 95%-a hőtermelésre szolgál. Innen ered az izzó neve is. (Nem, nem a körte.) A hőtermelés legtöbbször felesleges, néha azonban temperálásra felhasználható. (pl elektromos szekrényekben a páralecsapódás elkerülésére).
Hegyi Gyula, európai parlamenti képviselő, a Környezetvédelmi, Közegészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Bizottság tagja fontosak és előremutatónak tartja ezt a döntést. Mi is, csak a magyar képviselő szerint az üvegházgáz kibocsátását csökkentő célok csak akkor valósulhatnak meg, ha mindenki tesz valamit az élhető jövő érdekében. A szocialista EP képviselő reméli, hogy a nagy hagyományú magyar izzóipar időben felkészül és így profitálni tud a változásokból. Hiába, a remény hal meg utoljára. Valójában az átállás egyik vesztese lehet Magyarország - Lengyelország mellett - mert az EU-ban ez a két ország gyárt ma is számottevő mennyiségben hagyományos izzókat. A Bizottság becslése szerint az átállás hatására körülbelül 2-3 ezer munkahely szűnik meg unió szerte. Az Európában használt hagyományos izzók nagy részét helyben állítjuk elő, a takarékos izzók jelentős hányada Kínából származik. Kalkulációjuk szerint azonban a világításra fordított energia csökkenésével - melyet új gazdasági kapacitásokba fektethetnek az országok, ennél több munkahelyet is teremthetnek mindenekelőtt a halogénlámpa gyártás terén. Az EU-ban a világítástechnikával kapcsolatos szektor 50 ezer embert foglalkoztat.
Az Európai Bizottság külön tervet készített, elkerülendő, hogy a globális termelési kapacitások átállása ne legyen képes kielégíteni a fogyasztói igényeket és hiánycikké váljanak a takarékos izzók és lámpák. Az átállás reményeik szerint nem fog fájni, noha azt a Bizottság is elismeri, hogy a hagyományos izzóknál jóval többe kerülnek a takarékos izzók. Míg egy hagyományos izzó átlagosan 60 centbe kerül a tagországokban, addig a takarékos izzók ára 2 és 10 euró között változik.
„Ezzel a döntéssel azt üzenjük fogyasztóknak, hogy energiahatékonyabb terméket válasszanak. Ezzel a pénztárcájukat is kímélik. Mivel a hagyományos világítótestek kiváltására már most is megfelelő alternatívák kínálkoznak, jobban örültem volna, ha jövő szeptemberre az összes villanykörte eltűnik az üzletekből" - kommentálta a brüsszeli döntést Sigmar Gabriel német környezetvédelmi miniszter.
Ván máásik!!
Bizonyára sokan emlékeznek Arkagyij Rajkin „zenebohóczatára". Ő is mindig újabb ötlettel állt elő egy-egy instrumentumától megfosztva. Nos a Bizottság is: az energiastratégia felülvizsgálatának novemberi közzététele nyomán, 2009 elején további javaslatokat tesz várhatóan a mosógépek, a hűtők és fagyasztók, a televíziókra vonatkozóan, melyet később a közvilágítás energiahatékonyságának fokozására tett javaslatok követik.

Vélemény
Vajon ha az energiatakarékos tovább él, hogy szívja fel az elküldött munkaerőt az azt előállító új gyártósor? Nyilván a kisebb utánpótlásszám kevesebb dolgos kezet igényel, kivéve, ha az új termék előállítása kevésbé automatizálható. Itthon a GE, akinek birtokába került a nagy múltú Tungsram gyárunk, már több száz alkalmazottnak mondott búcsút, pedig még csak a hagyományos gyártósoron végzett munkát racionalizálta. Persze örülhetünk, hogy nem szerelte le és vitte el az egész gyártást. Csak reménykedni lehet, hogy miként a Videoton tette a színes tévék előretörésekor, a világ jó részén lesz igény izzókra. (Emlékeztetőül: a VT akkoriban az egyedüli fekete-fehér tv gyártó maradt körzetünkben, és ragyogóan ki tudta használni a kínálkozó piaci rést)
Nem kell mindig kaviár. Nem kell mindenhova energiatakarékos izzó. A spájzban nagyjából tudom mit keresek, nem akarok várni a hunyorgó takarékos bemelegedésére, mert addigra már elő is vettem a lekvárt, oltom a villanyt, csukom az ajtót. 2012 után már nem tudok izzót cserélni, csak lámpatesttel együtt vagy veszek takarékosat, ami ugye a folyamatos üzemre van optimalizálva.
Nem hiszem, hogy kisdedként kell kezelni az embereket. Ha nem akarnak „jó" irányba menni, kényszerítjük őket. Eszi, nem eszi. Holott már rég feltaláltuk a termékdíjakat, a tájékoztatást. A mosógépről és társaival kapcsolatban még el sem tudom képzelni, hogyan kényszerítenek fogyasztási csatornába, a tv adások digitális formája azonban sejtet valamit azon a téren. Nem sok jót.
T. I.
>>> fórum
Legújabb hozzászólások