Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Energetika
Energetika
Világűrbe telepített napelemek
Tudományos kutatások bizonyítják, hogy néhány éven belül akár a világűrben előállított napenergiával is működtethetjük lakásainkat. Az űrbe telepített erőművek elektromos áramot termelnek majd, melyet lesugároznak a Földre.

Harminc éven belül elkészülhetnek azok az erőművek, melyek a Nap energiáját alakítják át elektromos árammá, miközben a világűrben keringenek. A technológia már rendelkezésre áll, már csak a fedezetet kell előteremteni.

A Párizsban székelő International Academy of Astronautics egyik kutatócsoportja számára a komplett rendszer technológiája már rendelkezésre áll. Lényege, hogy az egyenlítő fölé telepített műholdak a Nap energiáját elektromossággá alakítanák, majd mikrohullámok vagy lézernyalábok formájában a Föld bármely pontjára lesugároznák. A csoportot John Mankins vezeti, aki huszonöt éves tapasztalattal bír az űrkutatás terén, ugyanis a NASA-nál dolgozott korábban.

A kutatók egyelőre nem számítanak a magántőkére, hiszen a kutatás-fejlesztés szakasza kifejezetten nagy kockázattal bír, ráadásul a projekt időtartama is évtizedeken mérhető. Ezzel ellentétben azonban ott vannak a fosszilis tüzelőanyagok, melyeket mindenképpen le kell cserélni, vagyis az új energia komoly üzleti haszonnal bírhat. Sokan kételkednek a rendszer sikerében, mert azt mondják, hogy a beruházás árának a jelenlegi tized részére kellene csökkennie ahhoz, hogy megérje. És akkor még nem is beszéltünk a Föld körül keringő űrtörmelékről, mely kárt tehet a rendszerben.

A kutatók ezzel szemben azzal érvelnek, hogy az elmúlt tíz év folyamán egyre inkább javult a költséghatékonyság, főként azért, mert a kormányok egyre több forrást áldoznak a zöldenergiák kiaknázására. A tudósok szerint egy gyorsan kivitelezhető projekthez elég lenne a legolcsóbb hordozórakétát megvásárolni, melyek segítségével könnyedén össze lehetne hozni egy akkora erőművet, mint a nemzetközi űrállomás.

Az űrbe telepített, napenergiával működő erőművek ötlete nem most merült fel először. Negyven évvel ezelőtt már voltak ebbe az irányba mutató próbálkozások. Indiai és amerikai szakemberek, politikusok és biztonsági szakértők idén szeptemberben összeültek és egy közös megvalósíthatósági tanulmány elkészítését követelték. Az ülés célja az volt, hogy a technológia húsz éven belül már megbízhatóan működjön. Feltevések szerint ugyanis a világűrben akár kétszeres hatékonysággal is működtethető lenne a napelemes rendszer.