Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Bulvár
Bulvár
A papír lesz a jövő üzemanyagforrása?
Mit tegyünk a karácsony után kidobandó csomagolópapírral és üdvözlőkártyával? A kérdésre angol kutatók tudják a választ: állítsunk elő belőle bioüzemanyagot. Erjesztéssel és baktériumokkal mindez könnyedén megoldható.


Angol kutatók azt állítják, hogy ha minden csomagolópapírt és üdvözlőkártyát összegyűjtenének az ünnepek után az Egyesült Királyságban, akkor annyi bioüzemanyaghoz juthatnának, amivel egy londoni emeletes busz megjárná a Holdat oda-vissza, mégpedig húszszor.

Természetesen ez csak feltevés, sokkal inkább figyelemfelhívó célzata van. Az ipari mennyiségű papírhulladékból ugyanis mikroorganizmusok segítségével meg lehetne erjeszteni a papírt, amiből pedig kiváló minőségű bioüzemanyagot lehetne kinyerni. Ezzel a megoldással csökkenteni lehetne a fosszilis üzemanyagok környezetre gyakorolt káros hatását.

Csak az Egyesült Királyságban nyolcvanöt négyzetkilométernyi papírt és másfél milliárd üdvözlőkártyát dobnak ki az ünnepek alatt, melynek nagy része a szeméttelepeken végzi. Kisebb részét ugyan újrahasznosítják, ám ez igencsak kevés a boldogsághoz. Ha azonban bioüzemanyagot készítenénk belőle, akkor ebből a mennyiségből egy busz tizennyolcmillió kilométert tudna megtenni. Ez nagyjából tízmillió liter bioüzemanyagot jelentene minden évben az ünnepek után.

A papír ugyan csillámmal és celluxszal van szennyezve, ám ez nem okozhat gondot, sőt, még hasznunkra is válhat. A cellux ugyanis cellulózmolekulák sokaságát tartalmazza, mely szintén képes lebomlani glükózzá, amiből pedig köztudottan etanol erjeszthető. A papír szintén ugyanerre a sorsra juthat. A csillámot, vagyis a nem feldolgozható elemeket az eljárás során könnyedén ki lehetne szűrni.

A hulladék papír tehát a jövő egyik fő üzemanyag forrása lehetne, persze ehhez még sokat kellene fejleszteni és csiszolgatni az eljárásokon. A nagy lehetőség abban lakozik, hogy nem csak laboratóriumi körülmények közepette, hanem ipari méretekben is éppúgy megoldható a folyamat. Ehhez azonban több tényezőt is meg kell vizsgálni; ilyen például az ipar jelenlegi feldolgozó kapacitása, illetve a környezeti hatások.