Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Energetika
Energetika
A természet megmutatja
Spanyolországban, Sevillához közel, a sivatagban található meg az a naperőmű, mely hatezer háztartás villamos energia igényét elégíti ki. Az oszlophoz és a tükrökhöz azonban nagy helyre van szükség, ezért hatásosabb megoldást kell keresni.


A MIT és az Aacheni Egyetem kutatói a CSP erőművek rendszereit módosítanák olyan módon, hogy azok lényegesen jobb hatásfokkal dolgozzanak és persze kisebb területet foglaljanak el.

A koncentrált napenergia erőművek komoly alternatívát jelentenének a világ villamos energia ellátásában, ám csak akkor, ha volna elég hely felépíteni őket. A kutatók erre a problémára keresték a megoldást, és úgy tűnik, meg is találták azt. A napraforgó úgynevezett kögvirágait vették alapul, melyek a virág tányérján helyezkednek el, méghozzá spirálisan. A tudósok rájöttek, hogy ha az erőműben spirálisan helyezik el a tükröket, akkor a begyűjtött napenergia mennyisége megnő, a helyigény pedig ötödével csökken, mivel sűrűbben telepíthetők a tükrök.

Több CSP erőmű esetében az jelenti a problémát, hogy a tükrök koncentrikus kör alapon vannak elhelyezve az erőmű körül, ami miatt a tükrök többször árnyékolják le egymást, mint az elvárható lenne. Így a begyűjtött energia is kevesebb lesz, ráadásul nagy helyigénnyel kell számolni. Ezt a kutatók számítógépes modell segítségével fedezték fel, ahol többféle tükörelrendezést is felhasználtak.

A kísérlet folyamán csökkentették a tükrök közti térközöket és ekkor a természetben is előforduló spirális görbéket vettek észre az alakzatban. Ezek a napraforgóban is megtalálhatók és Fermat-spirálnak nevezik őket. Az egyes virágocskák a szomszédjaikhoz képest 137,5 fokkal fordulnak el, ezzel csökkentve az árnyékolást.

Az erőmű területe tehát csökken, a hatásfok pedig növekszik az újfajta elrendezésnek köszönhetően, így bizonyára azokat is meggyőzi, akik eddig a helyfoglalás miatt ellenezték az ilyen létesítményeket.