Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Energetika
Energetika
Írország is nekilát
Skócia után most Írország lehet a következő nyugat-európai ország, mely zöld energiából akár exportra is termelhet a jövőben. Acél érdekében az ország nyugati partvidékét fognák be energia termelésére.


A szélenergia sok esetben megfelelő energiaforrás, ám pontosan a szél miatt olyan kiszámíthatatlan. Ezt a problémát próbálja megoldani Írország, mégpedig víztárolók építésével. A Spirit of Ireland projekt hatalmas sikert aratott.

Nemrégiben mutatták be Írország leggrandiózusabb projektjét, mely szerint az egész nyugati partvidéket befognák energiatermelésre. Az Atlanti óceán felől ugyanis rengeteget fúj a szél, ami ezt a területet teljesen terméketlenné teszi, hiszen jóformán a sziklákig koptatta a régiót. A szélerőművek számára azonban kifejezetten ideális megoldás lehet a kietlen partvidék. Ráadásul a kivitelezés is lényegesen olcsóbb, hiszen nem a vízbe, hanem a ritkán lakott partvidékre lehet őket elhelyezni.

A szeszélyes széljárás azonban nehézségeket okozhat az áramtermelésben, ezért a mérnököknek ki kellett találniuk valami ötletes megoldást, mely képes folyamatos energiát szolgáltatni akkor is, ha éppen nem forognak a turbinák. Európában már több helyen is használják azokat a víztározókat, melyeket szivattyúk segítségével töltenek meg. Két tározóra van szükség, melyek közt szintkülönbség van. Az alsóbbikból a vizet a szélerőművek által termelt elektromos áram segítségével a feljebb lévőbe pumpálják, melyet aztán szélcsend idején visszavezetnek a lenti tárolóba. Eközben azonban a víz munkát végez, vagyis turbinákat hajt meg, melyek áramot termelnek. A rendszer előnye, hogy a szélkerekek nem a hálózatra termelnek, így az áramellátás ingadozása lényegében megszüntethető.

Jelenleg a legnagyobb erőmű Európában mindössze kilenc gigawattórányi energia előállítására képes. A tervek szerint az ír erőművek akár száz gigawattórát is elő fognak tudni állítani áramhiány esetén. A projekt csak egy víztározót építene meg, ugyanis a másik, vagyis az alsó maga az óceán lenne, vagyis mindig volna vízutánpótlás. A parttól néhány kilométerre építenék meg a medencéket, melyek mellé generátor-, illetve szivattyúállomásokat is telepítenének.

Írország az erőmű hálózat kiépítésével akár az Egyesült Királyságnak is exportálhatna elektromos áramot, ugyanis Anglia, a már elöregedett atomerőműveit és széntüzelésű erőműveit így könnyedén leállíthatná.