Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Energetika
Energetika
Szennyvízből áramot
A szennyvíztisztítás komoly gondot jelent napjainkban, amikor rohamosan fogy ivóvízkészletünk, városaink pedig metropoliszokká fejlődnek. Tudósok szerint amellett, hogy megtisztítjuk a szennyvizet, még elektromos áramot is előállíthatunk belőle.


Többen is kísérleteztek már hasonló eljárásokkal, azonban még senki sem jutott sikerre közülük. Amerikában azonban kísérletekkel igazolták, hogy igenis működik a rendszer, mely tisztít és áramor fejleszt.

Az amerikai Pennsylvania Állami Egyetem kutatói úgy vélik, sikerült olyan eszközt kifejleszteniük, mely nem csak megtisztítja a vizet, hanem elektromosságot is termel. Már többen is folytattak kísérleteket ilyen téren, azonban egyelőre nem jártak teljes sikerrel. A módszer lényege, hogy azokon a helyeken, ahol a sós víz találkozik az édesvízzel, ott só-akkumulátor jön létre, vagyis egyfajta elektrodialízis jön létre. A sós víz, illetve az édes víz egymástól membránokkal van elválasztva külön kamrában, így elektromos töltés keletkezik.

Jelenleg egy észak-európai cég is kísérletezik a rendszerrel, hasonló technológiák kialakításán dolgoznak.

A RED technológia önmagában nem tökéletes, több hátránya is van. Elsősorban az erőművet kell a tengerbe süllyeszteni, másodsorban pedig temérdek membránt kell alkalmazni. Az amerikai kutatók úgy vélik, hogy a teljesítmény tovább növelhető akkor is, ha a membránok számát lecsökkentik. Ehhez azonban kiegészítő mikrobás üzemanyagcellákat kell alkalmazni. Ezek a szennyvízben lévő szerves anyagokat lebontják, miközben villamos áramot generálnak.

A tudósok prototípusában a sós víz helyett ammónium bikarbonát található, ezért az eddigi próbálkozásokkal szemben ez az erőmű a tengertől távol lévő területeken is használható. A megoldás ráadásul környezetbarát, ugyanis a helyi ipar hulladék hőjével üzemeltethető.