Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Energetika
Energetika
Meddig bírja a napkollektor?
Már lassan nincs olyan ember, aki ne ismerne legalább egy megoldást a megújuló energiaforrások kihasználására. A napkollektorok talán a legnépszerűbbek, szinte mindenki velük kezdi. Azt azonban senki sem tudja, hogy mekkora élettartammal rendelkeznek folyamatos használat mellett.


Sajnos a napkollektorok is gépek, melyek ugyan mechanikai igénybevételnek alig vannak kitéve, mégis az idő múlásával veszítenek hatásfokukból, vagyis öregszenek. Az élettartam és a megtérülési idő az egyik rákfenéje a beruházásoknak.

Általában kétféle napkollektort különböztetünk meg egymástól. Az egyik a síkkollektor, melyben az üveglap alatt egy fekete síklap van elhelyezve, mely hő átadó felületként szolgál. A másik megoldást a vákuumcsöves napkollektor jelenti, melyben az üvegfelület alatt üvegcsöveket találhatunk, melyekből kiszívták a levegőt. A legtöbb háztartásban a síkkollektorokat használják, hiszen hosszabb ideig képesek működni, akár napi tíz órán át a vákuumcsöves napi hat órájával szemben. Karbantartásuk is lényegesen egyszerűbb, mint a vákuumcsöveseké.

Mindkét típus kiválóan alkalmazható, ám élettartamuk nagyban függ a gyártásukkor alkalmazott technológiáktól és a felhasznált alapanyagok minőségétől. Mivel a síkkollektorok már több mint húsz éve kaphatók a piacon, a vákuumcsövesek viszont csak tíz éve, így nagyobb bizonyosságunk csak az előbbiek terén van. A síkkollektoroknak az egyszerű felépítésük miatt magasabb az élettartamuk. A húsz éves üzemidő alatt alig csökkenő hatásfokkal teljesítenek, miközben a vákuumcsöves kollektoroknak öt év alatt akár tíz százalékkal is csökkenhet a teljesítményük.

A hatásfokot leginkább befolyásoló tényező az a folyadék, amely a kollektor belsejében kering. Ez minden esetben fagyálló folyadék, leginkább propilén-glikol. Ez az anyag az autók hűtőfolyadékához hasonlóan a nagy hőingadozás miatt elöregszik, vagyis kémiai összetétele megváltozik. Ez pedig savas kémhatást eredményezhet, amely korróziót idézhet elő a csővezetékekben. Ez persze csak évtizedek múltán következik be és főként csak abban az esetben, ha a kollektort viszonylag ritkán üzemelik be, vagy éppen a kiszolgáló egységek (csövek, tároló tartály) méretezése nem megfelelő és ezáltal a rendszer mintegy túl van feszítve.

A gyártók minden esetben szakszerű dokumentációt bocsátanak a vevők rendelkezésére, mely pontosan meghatározza az alkalmazandó kiszolgáló egységek méretét és típusát. Nem szabad tehát spórolás jelszóval más egységeket a rendszerbe építeni, hoiszen hosszabb távon annak káros hatása lehet a rendszerre nézve, vagyis a spórolás mindjárt költekezésbe csap át. Minden előírást be kell tartani és akkor bizonyossággal évtizedekig élvezhetjük a napkollektor előnyös hatását.