Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Energetika
Energetika
Befolyásoló hatások megújulókra vetítve
A megújuló energiaforrások kihasználásának is van hatása a környezetre, legalábbis a tudósok szerint. Amennyiben nagymértékben használjuk ki ezeket az erőforrásokat, az könnyedén változást idézhet elő a klímában.


Több kutató éveken át gyűjtötte azokat az adatokat, melyek szerint az olyan helyeken, ahol szélkerekek, vagy éppen napelemek dolgoznak, megváltozott a környezet klímája. Ez a jövőre nézve elég aggasztó.

A napfényes és szeles Kaliforniában gyakran használnak szélkerekeket elektromos áram előállításához. Az évek folyamán begyűjtött adatokból kiderült, hogy ezek a kerekek teljesen átalakítják a hely klímáját. A felszínen lévő hőmérséklet a turbinák előtt, illetve mögött akár több Celsius fokkal is eltérhet egymástól, így komolyabb létesítmények esetén akár lokális klímaváltozást is előidézhet.

Jelenleg több kutató foglalkozik ezzel a változással szerte a világon. Válaszok még nincsenek, kérdések viszont annál inkább. A legfontosabb talán az, hogy mennyi energiát lehet a szélből kinyerni. Kísérletek sokasága folyik ezen a téren, ám megnyugtató választ még senki sem volt képes adni. Vannak olyanok, akik szerint majdnem hetven terra watt energiát lehet belőle előállítani, ám olyanok is akadnak, akik szerint csak húszat. Hogy melyik oldalnak hiszünk, az egyelőre még mindegy, hiszen jelenleg mindössze 0,2 terra watt energiát nyerünk ki a szélből.

A mérések szerint nem csak a szél-, hanem a napenergia kihasználása is komoly változásokat idézhet elő a klímában. Az olyan helyeken, ahol a fehér homokra telepítenek sötét színű napelemeket, méghozzá tömegével, azokon akár egy Celsius fokkal változhat meg a levegő hőmérséklete.

A megoldások között egyre több a merész, olykor szinte megvalósíthatatlan elképzelés. Egyesek szerint földkörüli pályára állított napelemek nyernék ki az energiát a napfényből, amit azután mikrohullám formájában lesugároznának a földre. Mások az egyenlítő mentén állítanának fel hatalmas naptornyokat, melyek maximális hatékonysággal dolgozhatnának. Ezek kiszolgáló egységei - mint például a vízhűtés, vízellátás és az energiaátviteli rendszer- annyira drágák, hogy gyakorlatilag nem is éri meg kiépíteni őket. Ráadásul az ilyen hatalmas építmények könnyedén beleszólnának Földünk klímájába is.

A szél esetében a magasságot kell figyelembe venni, ahová az erőművet telepíthetjük. Általában ez száz méteres szint felett van, hiszen ott már a szél sebessége a húsz kilométeres óránkénti sebességet is elérheti. Ám ha ezeket a szélkerekeket tíz kilométeres magasságba telepítjük, ott akár a jelenleg kinyerhető energia százszorosát is kinyerhetnénk. Ez azonban azért nem jó megoldás, mert a szél energiája csökkenne, vagyis sebessége lelassulna, így az Egyenlítő és a sarkok között felborulna a hőáramlás.