Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Energetika
Energetika
Szélből vizet, vízből szelet
Az Egyesült Arab Emirátusok furcsa egy hely, hiszen zöld gondolkodásuk a legellentmondóbb ötleteket szüli. Van itt vízfakasztó szélerőmű, de akad olyan szerkezet is, mely a víz alatt gyűjti össze a szelet.


A sivatag kellős közepén is képes az ivóvíz előállítására az a szélturbina, amely már hatodik hónapja tesztelnek Abu-Dzabiban. Mellette kifejezetten forradalminak számít az a megoldás, mely a víz alatt gyűjti a szelet a csendesebb napokra.

A francia Eole Water szélturbinája akár a sivatagi szélből is képes vizet előállítani, méghozzá annak összesűrítésével. A cseppfolyós nedű mennyisége napi szinten akár az egy köbmétert is meghaladhatja. A szélkerékhez tartozik egy vízkondenzátor is, mely a lecsapatást segíti elő. Működése igen egyszerű: a turbina közepén beérkező levegőt először felmelegítik, majd hirtelen lehűtik, így pára csapódik ki a kondenzátorban. Ezt a vizet pedig többször is átszűrve a turbinaház alatti tárolóban gyűjtik össze.

A huszonnégy méter magas turbina október óta sikeresen üzemel. Már huszonöt kilométeres óránkénti szélsebességnél is képes annak a harminc kilowattnyi energiának az előállítására, mely a víz fertőtlenítésére is szolgál. Nincs már teendő, mint a turbina alján kinyitni a csapot és máris friss ivóvízhez juthatunk.

A kicsapódó víz mennyisége nagyban függ a szélkerék méretétől és az éppen fújó szél páratartalmától. A tesztüzem során eddig a legkisebb előállított mennyiség fél köbméter volt napi szinten, ám a számítások azt mutatják, hogy egy nagyobb turbinával ez a mennyiség akár meg is háromszorozható.

De mi van akkor, ha szélcsend van? Honnan lesz ivóvíz? A mérnökök erre is kitalálták a megoldást: ballonokat tesznek a vízben álló szélturbinák alá, melyek szeles időben egy csövön keresztül fúvódnak fel, majd telítődés után elzáródnak. Ha nem fúj a szél, a csövet megnyitják, ilyenkor pedig a levegő a víznyomás hatására kiáramlik a ballonokból, így a turbinák képesek a további forgásra.