Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Energetika
Energetika
A villanynádas
A szélenergia kiaknázásának túlnyomó hányadát a szélkerekek végzik, melyek sokak szerint alkalmatlanok mind technológiai, mind pedig környezetvédelmi szempontból. Egy New York-i tervező cég azonban megtalálta a megoldást.


Az Abu Dhabi közelében épülő ökováros, Masdar City a működéséhez szükséges energia nagyobb részét megújuló energiaforrásokból állítja majd elő. Az ökovárosi pályázatra készült el az Atelier DNA nevű cég „szélerdeje" is, mely nem forgó, hanem hullámzó mozgásból állítja elő az elektromos energiát.

A szélkerekeknek nagyon sok hátránya van; a madarak vonulását zavarják, ezáltal ökológiai problémákat okoznak, ráadásul kis szélben nem működnek, túl nagyban pedig tönkre is mehetnek. Nem véletlen, hogy a tervező cégek folyamatosan törik a fejüket, hogy miként lehetne kevésbé ártalmas és jó hatásfokú ötletekkel előállni.

Az Atelier DNA cég teljesen új ötlettel állt elő, mégpedig póznák nádasszerű elrendezésével. Ezek szél esetén hajladozni kezdenek, így termelnek elektromos áramot. A Masdar City-be tervezett Windstalks erőmű 1203 darab, ötven méter magasságot is elérő póznából áll, melyek átlagosan tizenöt méter átmérőjű betontalapzatba állítanak majd bele. Ebben található a generátor is, mely a villamos energiát termeli. A póznák anyaga természetesen szénszál, melyeket gyantával erősítenek meg. Az oszlopok az aljuknál a legvastagabbak, itt elérik a harminc centiméteres átmérőt is. Felfelé haladva azonban vékonyodnak, egészen az öt centiméteres átmérőig.

A póznák anyagába piezo elektromos tulajdonsággal rendelkező kerámiarétegeket építenek bele, váltakozva az elektródákkal. Mivel a szél hatására a pózna elhajlik, így a rétegek elmozdulnak, ezzel pedig elektromos áramot termelnek.

Az áramot elraktározzák egy két víztározóból álló erőmű segítségével, mely a föld alatt helyezkedik el. Szélcsend esetén a magasabban fekvő tározóból leengedik a vizet az alsóbb tározóba, mellyel útközben turbinákat, s ezzel generátorokat hajtanak meg. Ezután a vizet a szél által termelt áram segítségével ismét visszaszivattyúzzák a fenti tárolóba. A számítások szerint egy-egy pózna teljesítménye elérheti a hagyományos szélturbinák teljesítményét. Előnyük viszont az, hogy sokkal jobban tűrik a turbulencia okozta zavarokat, így közel telepíthetők egymáshoz, ellentétben a szélkerekekkel.

Hogy teljesebb legyen az élmény, a póznák között gyönyörű parkot alakítanak majd ki, mely rekreációs szolgálatot teljesít az ott lakók számára.