Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Energetika
Energetika
A geotermia hatalommá tehet
A kedvező földrajzi adottságok miatt Magyarország a geotermikus energiatermelés egyik legmeghatározóbb szereplője lehetne, ha a hatósági intézkedések hiányossága nem gördítene újabb és újabb akadályokat a terület fejlődése elé - mondta el Pócs István, a CEGE Zrt. ügyvezetője a Kelly Engineering Resources által rendezett energetikai szakszemináriumon.


A CEGE Zrt. fele-fele arányban az ausztrál Greenrock Energy Limited, illetve a MOL Zrt. tulajdonában van, és a cégcsoport geotermikus fejlesztéseit, beruházásait kezeli.

A módszer, mely egyaránt használható villamos energia- és hőtermelésére is egyáltalán nem új, már a múlt század elején történtek kísérletek a geotermikus energia hasznosítására, az első erőművet Olaszországban építették meg, 1907-ben. Habár Magyarország kifejezetten jó adottságokkal rendelkezik ahhoz, hogy a geotermikus energiatermelés meghatározó szereplőjévé válhasson nemzetközi szinten is, a hatósági intézkedések hiánya, a szabályozó környezet, valamint a támogató rendszer komoly akadályokat gördít a fejlesztések elé.

Az egyes erőművek gazdaságosságát döntően befolyásolja a működésükhöz szükséges kút mélysége, hisz létesítésük ára a mélység növekedésével exponenciálisan növekszik. Jelentős mértékben növeli a beruházások bekerülési költségét a fúrások eredményességének nagyfokú kiszámíthatatlansága is.
A Kárpát-medence területén a kedvező geotermikus gradiens miatt elegendő 2500-3000 m mélyre lefúrni, hogy a villamos energiatermelésre megfelelő hőmérsékletű fluidumot találjunk, míg Németországban ez a mélység a 3500 métert is elérheti.

A szénhidrogén kitermelés folyamán a múltban számottevő mennyiségű tesztfúrást végeztek Magyarországon, melynek következtében igen részletes adatok állnak rendelkezésünkre az egyes országrészek geológiai rétegeiről, aminek elemzése nagyban lecsökkentheti a sikertelen, geotermia kapcsán energianyerésre használható rétegeket nem érintő fúrások esélyét, ezzel együtt pedig a létesítésben rejlő üzleti kockázatot is. „A szénhidrogén illetve geotermikus kutatások közötti szinergia abból fakad, hogy a rezervoárokban az olaj alatt víz záróréteg található." -mondta el Budai-Szabó Renáta, a Kelly Engineering Resources üzletágvezetője.

Mi annak az oka, hogy országunk mindezek ellenére továbbra sem képes kihasználni a geotermikus energiában rejlő lehetőségeket?
A geotermikus energiaipari cégek éppúgy, mint a megújuló energiatermelés többi szektorában tevékenykedők, régóta várják az állam részéről a törvényi támogatást, amely zöld utat jelenthetne a további fejlesztésekhez. A halasztásoknak köszönhetően a beruházások száma jelentősen lecsökkent, avagy tempójuk lelassult, a KÁT-rendszer (Kötelező Átvételi Rendszer) bizonytalansága is csak tovább nehezíti a helyzetet. Megdöbbentő tény, hogy az energia-átvételi ár sokkal alacsonyabb itthon, mint a környező országokban, Horvátországban pl. kétszer magasabb ez az érték. A cégek többsége jelen pillanatban nem mer, vagy nem akar jelentős lépéseket, változtatásokat tenni, emiatt az egész üzletág stagnál. Ennek az állapotnak csak a koncessziós kiírások vethetnének véget.

A magas beruházási költségek ellenére a Greenrock Energy Ltd., a MOL Zrt., valamint több érdeklődő befektető cég is a geotermikus energiafejlesztés magyarországi bővítése mellett teszi le voksát és felkészülten várják, hogy a geológiai fúrásokat, illetve az erőművek építését megkezdhessék. Ennek keretében a CEGE Zrt. szeretné elindítani az első „Bináris" pilot-erőmű létesítését hazánkban, aminek mintájául a németországi Landauban létesített erőmű szolgálna.

Az energetikai szeminárium során, amelyen a magyar energetikai piac prominens szereplői vettek részt, Pócs István a geotermikus energia hasznosításában rejlő lehetőségek mellett kitért az ehhez szükséges technológiai fejlesztések műszaki sajátosságaira, problémáira is.
A Kelly Engineering Resources célja az előadások szervezésével, hogy megfelelő fórumot biztosítson a különféle szakmák képviselői számára a legaktuálisabb, legérdekesebb témák megvitatására, illetve lehetőséget adjon a szakmai kapcsolatépítésre - mondta el Budai-Szabó Renáta.