Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Közélet
Közélet
Egyre magasabb
A tengerek és óceánok vízszintje folyamatosan emelkedik, miközben több ország is kritikus helyzetbe kerül. Azonban nem csak a globális felmelegedés hatásai miatt következik be mindez, hanem fontos szerepet játszik a folyamatban a rétegvíz is.


Japán kutatók szerint nem csak a globális felmelegedés, vagyis az óceánok hőtágulása miatt emelkedik a vízszint, hanem a folyamatos és nagymértékű rétegvíz felhasználás is komoly szerepet játszik.

Az emberiség a saját édesvíz szükségletét nem az óceánokból és tengerekből nyeri ki, hanem a földalatti folyókból és egyéb tározókból. Ezek azonban nem töltődnek vissza, a felhasznált víz pedig mind a tengerekbe kerül.

Több kutatás vizsgálta már a vízszintemelkedést. Ezt apálykor, illetve dagálykor mérték meg a kutatók és arra az eredményre jutottak, hogy 1961 és 2003 között évi 1,8 milliméterrel emelkedett meg a szint. Öt évvel ezelőtt megjelent egy klímajelentés, mely szerint az óceánok vízszintemelkedéséért a globális felmelegedés miatti hőtágulás, illetve a grönlandi és antarktiszi jégsapkák és gleccserek olvadása a felelős.

Japán tudósok azonban megállapították, hogy az imént felsorolt okok mindössze 1,1 milliméteres szintemelkedést eredményeznének, nem pedig 1,8 milliméterest. Az a maradék 0,7 milliméter, ami több, mint harminc százalékot jelent, eddig rejtélyt jelentett számukra. Most azonban arra a következtetésre jutottak, hogy a rétegvizek túlzott mértékű kihasználása és a vízhasználat más, nem fenntartható módjai állnak a háttérben, így már egyértelmű, hogy az ember okolható a vízszint megemelkedéséért.