Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Energetika
Energetika
Egész álló nap termel
A napsütés időszakossága nagyban megnehezíti dolgunkat például egy napkollektor esetén. Ha egész nap derült az idő, akkor is eljön az este, amikor már nem képes szerkezetünk az energiatermelésre. Ám kiváló megoldás kínálkozik erre a problémára is.


A kaliforniai Halotechnics nevű cég új módszert fejlesztett az energia tárolására, mégpedig napsütésmentes időszakokra. Olvasztott sóval működik, melyből például az éjszakai órákban gőzturbina segítségével fejleszt elektromos áramot.

Az amerikai cég több tízezer módszert kipróbált már, mire ráakadt a különleges összetevőkre. Az energia tárolásához egy magas hőmérsékleten olvadó üvegfajtára, illetve egy speciális sókeverékre van szükség. Ezek segítségével a rendszer a korábbi megoldásokhoz képest háromszor annyi energiát képes tárolni és negyedével kevesebb alapanyag mennyiséget igényel, így méltán nevezhető piacképesnek.

A cég már régóta kísérletezik olvadéksós erőművekkel. A rendszer tükreit félkör alakzatban helyezik el, amelyek a nap sugarait egyetlen pontba irányítják. A központi toronyban sókeverék kering, amely a hatalmas hőtől megolvad, így már csak hatalmas tartályokban kell eltárolni. Amikor a napsütés megszűnik, a tartályból olvadékot engednek ki, mellyel azután vizet forralnak és az így keletkező gőz forgatja a turbinákat.

Az újfajta erőműben a sókeverék hőmérséklete eléri a hétszáz Celsius fokot, ami ötödével magasabb, mint a korábbi erőműveké. Ezen a hőmérsékleten még nem mennek tönkre a rendszer más, kiegészítő elemei sem, bár a cég közlése szerint ezzel a módszerrel akár az 1200 Celsius fokos hőmérséklet is könnyedén elérhető.
Nem csak a sókeverék speciális, hanem a tükrök anyaga is, ugyanis magasabb hőmérsékletet képesek elviselni, vagyis több energiát tudnak begyűjteni. A megoldás miatt kisebb méretű erőmű is elegendő ugyanazon teljesítmény eléréséhez, hiszen a magasabb hőmérséklet miatt javul a hatásfok is. Nemsokára eljön az az idő, amikor a sóolvadékos naperőművek a jelenlegi tizenöt órás működési idejüket felülmúlva akár egész nap képesek lesznek működni.