Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Energetika
Energetika
Az infravöröset is tudja
A napenergia hasznosításának legnagyobb akadálya, hogy a napelemek csak egy bizonyos hullámhosszúságú fényt képesek feldolgozni. A MIT kutatói azonban legújabb cellájukkal a fény szinte teljes tartományát képesek feldolgozni.


Az új napelem cella szénből épül fel és lényegében a fény negyven százalékát kitevő, az emberi szem számára nem látható infravörös tartományban dolgozik. Az infravörös spektrum egyébként a fény negyven százalékát teszi ki.

Az infravörös sáv felhasználásával lehetővé válik, hogy a hagyományos szilíciumalapú és az újonnan fejlesztett szénalapú cellákkal a fény szinte teljes tartományát kihasználjuk. Így a napelemek hatásfoka drasztikusan megemelkedhet, éppen úgy, mint ár-teljesítmény arányuk.

Az új cellát a kutatók kétfajta szénből állították elő, mégpedig a szén nanocsövekből, valamint a hatvan szénatomot tartalmazó fullerénekből. Ahhoz azonban, hogy ezek a cellák megfelelően működjenek, tökéletes kiralitási vektorral rendelkező, egyrétegű és tiszta nanocsövekre van szükség, melyek előállítása csak az utóbbi évek kutatásai alapján vált elérhetővé. Már korábban is zajlottak hasonló kísérletek a karbon nanocsöves cellákkal, ám ezekben mindig volt egy rögzítő réteg, ráadásul a levegővel való érzékenység miatt több védőréteg is került rájuk, ez pedig rettentően megdrágította gyártásukat. Szerencsére az új cellák tökéletesen ellenállóak a levegővel szemben.

A szén alapú napelem cellák egyik legnagyobb előnye, hogy átlátszóak, így könnyedén helyezhetők a hagyományos napelemek fölé. Ezek a leghatékonyabbak az infravörös tartomány hasznosítására, így a két cella egyesítésével már magas hatásfokú fotovoltaikus átalakítók gyárthatók. A cellák egyébként rengeteg napfényt képesek elnyelni, ráadásul nanométeres rétegvastagságban, így a kis anyagfelhasználás mellett súlyuk is jelentősen csökkenthető.

A kísérleti darabok hatásfoka egyelőre még alacsony, ám minden kezdet nehéz, elég megnézni a kezdetben 0,1 százalékkal, most pedig már akár ötven százalékkal dolgozó szilíciumcellákat. A kutatók most az optimális rétegvastagság és elrendezés kitalálásán dolgoznak.