Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Energetika
Energetika
Orosz–ukrán gázvita: az uniós szolidaritás próbatétele
EU
Az ukrán gázcsapok elzárásával újra homloktérbe került Európa energiakiszolgáltatottsága: egyes tagállamokban kényszerű iskolai szünetet rendeltek el, alkalmazottak béreit fagyasztották be, kórházak maradtak fűtés nélkül. Alább három képviselő - köztük Gyürk András fideszes, néppárti - nyilatkozik arról, hogyan érintette országukat a gázvita, és miért kell növelni az energiaügyi szolidaritást az EU‑n belül - írja a www.europarl.europa.eu.

Az EU energiaigényének jelenleg mintegy felét fedezi behozatalból. Ez az arány 2030‑ig 70 százalékra is emelkedhet. Az EU földgázimportjának 42 százaléka Oroszországból származik; ennek 80 százaléka Ukrajnán keresztül jut el Európába.
 
Az orosz-ukrán gázvita tanulságait levonva számos javaslatot vázol fel az EP energiaügyi szakbizottsága az unió jövőbeli közös energiapolitikája számára a második energiapolitikai stratégiai felülvizsgálatról készült jelentésben, amelyről február 2‑án, hétfőn tart plenáris vitát az EP Strasbourgban. A második energiapolitikai stratégiai felülvizsgálatról a március 19–20‑án összeülő Európai Tanács is vitázni fog.
 
Mint ismert, Szlovákia és Bulgária bejelentette: a gázhiány miatt újraindítanák az apátszentmihályi (Jaslovské Bohunice), illetve a kozloduji atomerőmű leállított reaktorait. Az elavult rendszerű erőművek leállítása feltétel volt a két ország európai uniós csatlakozásához.
 
„Magyarország az EU egyik leginkább kiszolgáltatottabb állama”
 
„A vita végérvényesen bebizonyította, hogy Magyarország a gázellátást tekintve az Európai Unió egyik leginkább kiszolgáltatott állama. A magyar döntéshozóknak nem az a feladatuk, hogy megállapítsák, hogy az orosz és ukrán fél milyen arányban felelős. Az azonban már annál inkább, hogy érdemi lépéseket tegyenek a több lábon állás érdekében. Ennek elsődleges eszközei az alternatív ellátási útvonalak kiépítése, az energiahatékonyság javítása, valamint a megújuló energiaforrások támogatása.” – mondta Gyürk András néppárti, fideszes képviselő.
 
Atanas Paprizov (szocialista, bolgár) elmondta: a gázszállítások hirtelen leállítása „hatással volt a kórházak, bölcsődék, iskolák fűtésére”, és „sok család fűtés nélkül maradt”. Emellett „a vegyipar és az üveggyártás gázfüggő vállalatai súlyos veszteségeket szenvedtek.” Mégsem állt le teljesen a gyártás: a létező gáztartalékokból egy minimális műszaki ellátást biztosítottak – mondta Paprizov.
 
A gázválság rendkívül erősen érintette a szlovák gazdaságot – vélte Zita Pleštinska (néppárti, szlovák). „Több ezer vállalatnak kellett felfüggeszteni a gyártást, alkalmazottaiknak bérük csak 60 százalékát fizetve”. Pleštinska arra számít, hogy a gázválság lelassíthatja a szlovák gazdaság növekedését.
 
„Energiabiztonság: a harmadik energiacsomag sarokköve”
 
„A gázvita az uniós szolidaritás próbatétele is volt. Bár a közösségi energiapolitikát továbbra is a kétoldalú tárgyalások és a különalkuk jellemzik, láthattunk bíztató jeleket. A szolidaritás további erősítése érdekében össze kell kötni a tagállamok áram- és gázhálózatait és közös eljárásokat kell kidolgozni a tárolókapacitásokra vonatkozóan” – vélte Gyürk.
 
„Az energiabiztonság kell, hogy legyen a harmadik energiacsomag elfogadásának sarokköve. Egy megfelelő infrastruktúrán, tárolókapacitáson, kötelező stratégiai tartalékokon, valamint a tagállamok szolidaritásán alapuló közös európai gázpiac a biztonságos energiaellátás egyetlen lehetséges alapja” – fogalmazott Paprizov.
 
„Az energiaszolidaritásnak köszönhetően Szlovákia 2009. január 18-tól Németországból, Csehországon keresztül kaphatott gázt” – mondta Pleštinska.