Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Energetika
Energetika
A gázválság ellenszere: új gázszállítási infrastruktúra
A dél- és délkelet-európai régió szereplői - nemzeti energiahivatalok, tranzitszállítási rendszerek üzemeltetői, értékesítők, szállítók, kormányok és egyéb szereplők Ausztriából, Bulgáriából, Csehországból, Görögországból, Magyarországról, Olaszországból, Lengyelországból, Romániából, Szlovéniából és Szlovákiából január 29-én és 30-án a bolgár fővárosban megvitatták, hogy milyen hatásai vannak a 2009 januárjában kialakult gázszállítási válságnak, és ebből milyen következtetéseket lehet levonni a jövőre nézve.

A dél- és délkelet-európai regionális gázipari kezdeményezés részvényesei szófiai tanácskozásukon megvitatták a gázszállítási fennakadások megelőzésére teendő lehetséges lépéseket.

Az Európában fogyasztott gáz több mint 50 százaléka a térségen áramlik keresztül, 30 millió fogyasztó mintegy 150 milliárd köbméter gázt kap évente, ami az európai gázpiaci mennyiség egyharmada. A 2009. januári gázellátási válság, illetve annak gyors és drámai következményei egyértelműen rámutattak arra, hogy az ellátási hálózat és a piac rugalmatlan az EU-nak ebben a régiójában.
Ha az EU tartósan el akarja kerülni a sok veszteséget, kárt okozó ellátási zavarokat, akkor jelentős beruházásokkal új gázszállítási infrastruktúrát kell kiépíteni, és csökkenteni az ellátási bizonytalanságot, ami abból fakad, hogy a szállító monopolhelyzetben van.
Az Európai Villamosenergia- és Gázipari Felügyeletek Csoportja (European Regulators Group for Electricity and Gas - ERGEG) dél- és délkelet-európai regionális kezdeményezésének tagjai szeretnék felhívni a figyelmet azokra az intézkedésekre, amelyeknek célja, hogy a piac több szegmensében csökkentsék az ellátási zavarok veszélyét. Ezen intézkedések közé tartozik a hálózatok összekötése, harmonizációja, integrációja, a beszerzési források diverzifikációja, a piac rugalmasságát növelő eszközök, mint a gáztározók építése, a gáz cseppfolyósított állapotban történő szállítása (LNG), vagy a kereskedelem fejlesztése. A dél- és délkelet-európai térség energiafelügyeletei elemezni fogják a meghozott intézkedéseket és a piac reakcióit, majd javaslatokat tesznek arra, hogy miképpen lehet hatékonyabban kezelni a közelmúltbelihez hasonló, jelentős ellátási zavarokat.

A működő piacok segítenek növelni az ellátási biztonságot

Az európai belső gázpiac kulcsfontosságúnak tekinthető a kontinens gázellátása biztonságának megteremtése szempontjából, az egységes és versenyképes európai piac képes a világ minden tájáról felvenni gázt, vonzani befektetéseket, illetve valódi és hatékony ösztönzést, igazságos hálózati hozzáférést biztosítani minden potenciális befektetőnek mind az ellátásban, mind az üzemeltetésben. A működő piacoknak olyan szerepe lehet súlyos gázellátási helyzetekben, hogy megakadályozzák a felelőtlenül viselkedő kormányokat a piac működését rugalmatlanná tevő beavatkozásban. Súlyos gázellátási helyzetekben is - amíg csak lehetséges - működniük kell a piaci mechanizmusoknak, a kormányoknak csak végső esetben szabad beleavatkozniuk ezekbe.

A piacok közötti átjárhatóság javítása
- A hálózatintegráció szempontjából a történelmileg kialakult kelet-nyugati tranzitforgalom egyensúlya és a piacok közötti rugalmasság és biztonság érdekében alapvető fontosságú az észak-déli irányú piaci átjárhatóság Kelet-Európában (például a Lengyelország, Csehország és Szlovákia között vagy a szlovák-magyar, illetve a magyar-román viszonylatban). Ennek kialakítására tesz javaslatot az Európai Bizottság 2. stratégiai energiaellátási beszámolója is.
- A már létező hálózatok jobb kihasználása, például fordított irányú szállítás vagy a Földközi-tenger, illetve Közép- és Kelet-Európa közötti kapcsolat kölcsönössé teszi a rugalmasságot és a szállítási módokat (LNG, tározók), és ezáltal javítja a diverzifikációt és az ellátásbiztonságot. A létező vezetékeken történő, ellenkező irányú szállítás ezenkívül javítja a tározókihasználást is regionális szinten.
- A beszerzési források diverzifikációja ellátási zavarok esetén fontos eszköz a piaci rugalmasság és az ellátásbiztonság megteremtéséhez. Ezért új szállítási útvonalak kiépítésének és új beszerzési források biztosításának támogatása létfontosságú a kiegyensúlyozott és hatékony piacfejlesztés és a térségbeli fogyasztók biztonságának garantálása érdekében. A ERGEG mindaddig üdvözli, hogy az EU támogatja az olyan projekteket, amelyek új szállítási folyosókat nyitnak a térségbe, amíg ellenőrzötten fennáll a különböző projektek közötti verseny.
- Az összeköttetések azért fontosak a nyugat-balkáni országok számára, mert ez a térség az európai gázellátási hálózat legelmaradottabb része. Az európai gázhálózat fejlesztések közül a legfontosabb, hogy ezeket az országokat bekapcsolják az uniós hálózatba. Az energiaközösségnek folytatnia kell erőfeszítéseit, az EU-nak pedig növelnie kell pénzügyi hozzájárulását az új és régi projektekhez.A gázellátási válság kezelése érdekében meghozandó hatékonyabb intézkedések:
- Ha a vezetéküzemeltető társaságok (TSO) jobban koordinálnák egymás között a gázszállítást, akkor gyorsabban tudnának reagálni az ellátási problémákra.
- Az infrastrukturális igények regionális tervezése, a rendkívüli helyzeteknek és e helyzetek hatásának a modellezése segítene annak meghatározásában, hogy milyen területeken indítsák el a legfontosabb befektetési projekteket.
- A még nagyobb rugalmasság elérése érdekében szükségesnek tűnik a tárolókapacitás további növelése is. Támogatni kell a tározóépítési projekteket Szlovákiában, Lengyelországban, Magyarországon, Romániában, Bulgáriában, Horvátországban, Szlovéniában és Törökországban.
- Az Adriai-tengertől (Olaszországból, Horvátországból, Görögországból, és Törökországból) a térségbe szállított LNG eredményezhet valamennyi rugalmasságot és diverzifikációt. Ezért támogatni kell az új projekteket, illetve az LNG rugalmas és hatékony használatát a térségben. Például a görögországi LNG-projekteket más ottani és olaszországi projektekkel együtt úgy kellene tervezni, hogy azok ne csak a görög piacot szolgálják ki, hanem vegyék figyelembe az észak-balkáni kiegészítő szállítások igényét is.


Háttérinformáció az ERGEG dél- és délkelet-európai (SSE-régió) regionális kezdeményezéséről

Az SSE-régió nemzeti energiahivatalai 2006 áprilisa óta működnek együtt az ERGEG regionális kezdeményezés keretében (ld. www.energyregulators.eu), hogy elhárítsák a kereskedelem műszaki és gyakorlati akadályait, és hogy a térségben növeljék a piaci szabályok összeilleszthetőségét. Az energiahivatalok kifejezték szándékukat arra, hogy 2008 júniusáig hatékonyabbá teszik együttműködésüket a szóban forgó regionális gázpiacon mind az ellátásbiztonság, mind a verseny szempontjából.
Csaknem három éve tart az együttműködés, és ez idő alatt jelentős javulás tapasztalható a térségben, különösen a szállítási útvonalak zsúfoltságának csökkentésében (másodpiacok fejlesztése, szabványosított kölcsönös tájékoztatási rendszer és nyílt időszakú procedúrák) és az összekapcsoltság-fejlesztési és egyensúlyi megállapodásokban.
Az ERGEG dél- és délkelet-európai regionális kezdeményezésének tagja Ausztria, Bulgária, Csehország, Görögország, Magyarország, Olaszország, Lengyelország, Románia, Szlovénia és Szlovákia. Elnöke az olasz Autorit? per l energia elettrica e il gas and E-Control hivatal.