Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Konferencia, rendezvény, díjak
Konferencia, rendezvény, díjak
Jön Jurij éjszakája
2009 április 9-én Magyarországon először kerül megrendezésre Jurij éjszakája a Vendéglő a világ végén testvérintézményében, a Kuplung Szabad Műhely és Szórakozóhelyen. A nemzetközi kezdeményezés hat kontinensen, 35 országban 118 helyszínen nyújt lehetőséget az ünneplésre.

Hogy mit ünneplünk?

1961. április 12-én szállt fel az első kozmonauta, a szovjet Jurij Gagarin Vosztok-1 nevű űrhajóján. Bajkonurból startolt, egyszer megkerülte a Földet, majd épségben visszatért. 108 perc alatt történelmet csinált.

Nyolc év múlva, 1969. július 21-én az amerikai Neil Armstrong a Hold felszínére lépett. Ez volt az első alkalom, hogy egy ember egy másik égitestre tette a lábát. Kis lépés egy embernek, de hatalmas ugrás az emberiség számára - hallhatták szavait milliók a Földön.

Mi, magyarok is büszkélkedhetnünk kiváló űrhajósokkal, Farkas Bertalannal és Magyari Bélával, akik mindketten részt vettek egy több éves űrhajós kiképzésen Csillagvárosban. Bár ők nem jutottak el a Holdig, Farkas Bertalan 1980. május 26-án látogatást tett a Szaljut-6 űrállomáson: ő volt az első magyar a világűrben. 27 évvel később, 2007 áprilisában a magyar származású Charles Simonyi űrturistaként 11 napot töltött a Nemzetközi Űrállomáson, ezzel újabb magyar jutott ki a világűrbe. Idén pedig másodszorra indul útnak. Igaz, ő nem kiképzett űrhajós, de az űrállomáson végzett kísérleteivel nagyban hozzájárul az űrkutatás fejlődéséhez.

Még egy emlékezetes esemény, az időben kicsit visszaugorva 1981 április 12., amikor az amerikai fejlesztésű első űrrepülőgép, a Columbia útjára indult. A többször felhasználható űreszköz függőlegesen indul, Föld körüli pályán kering, majd egy repülőgéphez hasonlóan száll le a Földre.

Jurij éjszakáján tehát nemcsak egy emberre, hanem a emberiség összes olyan tettére emlékezünk, amellyel közelebb kerültünk a világűrhöz. A következő utunk talán a Marsra visz, vagy akár túl a naprendszeren. Határ a csillagos ég!