Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Informatika
Informatika
EB versus ICANN
Az Európai Bizottság (EB) múlt héten közzétett, az internet szabályozásával foglalkozó stratégiai dokumentuma fokozott átláthatóságot és többoldalú elszámoltathatóságot sürget - írja a az einclusion.hu. A Bizottság támadja a az internet működését koordináló egyesült államokbeli magánszervezetet, az ICANN-t, ám egyetért azzal, hogy az Internet működésének napi szintű irányítását továbbra is magáncégek végezzék, amennyiben azok elszámoltathatók és függetlenek.

Az Európai Unióban végrehajtó szerepet betöltő Európai Bizottság ma közzétett, az internet szabályozásával foglalkozó stratégiai dokumentuma fokozott átláthatóságot és többoldalú elszámoltathatóságot sürget. Az internetfelhasználók világszinten 1,5 milliárdos táborából 300 millió fő a 27 európai uniós tagállam valamelyikének állampolgára. Jelenleg az Internet Corporation for Assigned Names and Numbers ( ICANN ) elnevezésű, az Egyesült Államok területén működő magánszervezet felel az Internet főbb elemeinek koordinálásáért. A Bizottság egyetért azzal, hogy az Internet működésének napi szintű irányítását továbbra is magáncégek végezzék, amennyiben azok elszámoltathatók és függetlenek.

A Bizottság továbbá úgy gondolja, hogy az Internettel - különösen annak nyílt jellegével vagy biztonságával - kapcsolatos döntéseket átlátható és adott esetben elszámoltatást is lehetővé tevő módon kell meghozni, hiszen azok az egész világot érintik. Az ICANN jelenleg az amerikai Kereskedelmi Minisztériummal kötött úgynevezett közös projektről szóló megállapodás alapján működik, amely 2009. szeptember 30-án lejár. Az Európai Bizottság álláspontja szerint az Internet jövőbeli szabályozásának tükröznie kell, hogy időközben a világháló mennyire központi szerephez jutott minden ország életében.

Viviane Reding, az információs társadalomért és a médiáért felelős európai biztos elmondta: „Az ICANN sorsa hamarosan történelmi fordulóponthoz ér. A kérdés az, hogy teljes mértékben független és a világ internetfelhasználói előtt elszámoltatható szervezetté válik-e. Az európaiak erre számítanak és meg is fogunk tenni mindent annak érdekében, hogy ez így történjen. Az Egyesült Államokat arra kértem fel, hogy az Európai Unióval közösen tegyen meg minden erőfeszítést ennek megvalósításáért."

Az ICANN és az amerikai kormány között létrejött kétoldalú megállapodás 2009 szeptemberében esedékes lejárata kapcsán a Bizottság a mai napon megállapította, hogy ennek a magánszektorbeli kezdeményezésnek továbbra is kulcsszerepet kell betöltenie, ám a működési szabályokat nemzetközi szinten folytatott párbeszéden alapuló világos iránymutatásokban kell meghatározni. Például amennyiben az ICANN látja el az egyedi domain végződések bevezetésének felügyeletét, akkor világos iránymutatások meghatározását követően a külvilág felé nyitott módon kell működnie. Az EU meggyőződése továbbá, hogy az Internet jövőbeli szabályozásának kidolgozása során figyelembe kell venni olyan alapelveket, mint az emberi jogok és a szólásszabadság tiszteletben tartása, illetve az Internet stabilitásának és biztonságának megóvása.

Az EB által közzétett, „Az internet szabályozása: a következő lépések" című közleményében javaslatokat fogalmazott meg az Internet szabályozásának nyíltabbá, átláthatóbbá és befogadóbb jellegűvé tételére. A fő célkitűzés tehát az elszámoltathatóság elérése, értve ezalatt mind a belső elszámoltathatóságot (az ICANN döntéshozó szervei és általános szervezeti felépítése), mind pedig a nyilvános elszámoltathatóságot (a világ valamennyi országával szemben érvényesülő többoldalú elszámoltathatóság). Ez azt is jelenti, hogy a szabályozási szervek döntései által érintettek számára biztosítani kell a független bíróság előtti fellebbezés lehetőségét. A Bizottság azt is javasolta, hogy a hálózat irányítását állami hatóságok által meghatározott keretek között működő magánszervezetek végezzék, de a napi működést illetően a kormányoknak ne legyen beavatkozási joguk.

Az ICANN 1998-as megalapítása óta egyedül az amerikai kormány van olyan helyzetben, hogy a szervezet által követett politika és a szervezet tevékenységei tekintetében formális felügyeletet gyakorolhat. Mivel a szervezet működését megalapozó megállapodás hamarosan lejár, az EB úgy ítéli meg, hogy az ICANN-nek a továbbiakban az egész világ előtt, azaz nem csak egyetlen kormány előtt, hanem az Internetet használó közösség egésze előtt elszámoltathatóvá kell válnia. A felvetés indokoltságát az is alátámasztja, hogy a következő egymilliárd internetfelhasználó főleg a fejlődő országok lakosai közül fog kikerülni. Az EB szerint a nemzetközi partnerek bevonásával az EU-nak tárgyalásokat kell kezdeményeznie ezekről a kérdésekről, illetve az Internet előre nem látható rendszerhibákkal vagy szándékos támadásokkal szembeni ellenálló képességét fokozó lehetséges módozatokról.