Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Bulvár
Bulvár
SzMM: ha kevés a munka a fogyatékosoknak, azt is meg kell szüntetni
A Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SzMM) ez év július 10-ével, azonnali hatállyal visszavonta a kondorosi Varius Alapítvány szociális foglalkoztatás engedélyét, így harminc fogyatékos ember került az utcára. A minisztériumi indoklás szerint azért kellett a legsúlyosabb szankciót alkalmazni, mert a foglalkoztató véleményük szerint nem biztosított megfelelő mennyiségű munkát a foglalkoztatottaknak, s ezzel súlyosan sérült a munkához való alkotmányos joguk. Az üggyel kapcsolatban a Gyula Online Kondoros alpolgármesterét, Paluska Zoltánt kérdezte.

- Milyen kapcsolatban állt az önkormányzat a Varius Alapítvánnyal?

- Igazából direkt kapcsolat nincs a Varius Alalpítvány és a Kondorosi Önkormányzat között, indirekt viszont van, mert Kondoroson élő szociálisan rászorultakat, kondorosi polgárokat látnak el, illetve foglalkoztatnak, ami egy ilyen, viszonylag elmaradott térségben, ahol egyre nehezebb a megélhetés nagyon jó dolog. Az önkormányzat foglalkoztatja a legtöbb embert a településen, de utána a Varius Alapítvány volt az egyik legnagyobb foglalkoztató.

- Mi a véleménye az eljárásról, jelen helyzetben mit tehet az önkormányzat?

- Az eljárás megalapozottságát nem tudjuk vizsgálni, azt nyilván megfelelő szakemberek végezték el. Mi csupán azt látjuk, hogy nagyon sok olyan fogyatékos ember él Kondoroson is, akinek végre volt egy esélye az életben, hogy dolgozhasson. A Szociális és Munkaügyi Minisztérium honlapjáról letöltöttem egy tanulmányt, melyben az áll, hogy a fogyatékos ügy mindannyiunk ügye. Az Európai Unióhoz való csatlakozás egyik feltétele volt, hogy a fogyatékkal élő embereket is egyenlő eséllyel kezeljük a társadalomban. Ebbe beletartozik a munkához való jog is. Én azt gondolom, ha van egy olyan kezdeményezés, hogy a fogyatékosoknak megfelelő munkát biztosítsunk, akkor azzal élni kell. Én most azt érzékelem ebből az eljárásból, hogy pont annak a minisztériumnak, vagy az ahhoz tartozó intézménynek nem fontos a fogyatékosok ügye. Nem esélyt teremtenek, esélyegyenlőséget növelnek, hanem pont esélyegyenlőséget csökkentenek ezzel a döntéssel. Eszembe jutott egy történet az egyik barátomról, aki mintegy 30 évvel ezelőtt kapott a személyi igazolványába egy KMK-s bejelölélst, azzal, hogy közveszélyes munkakerülő. Akkor ez volt a bűncselekmény. Most úgy látszik KMV bejegyzést kell tenniük, hogy közveszélyes munkavállaló. A fogyatékos ügyek tekintetében úgy látszik nem érték, ha valaki dolgozni akar. Én beszéltem azokkal az emberekkel, akik az alapítványnál dolgoztak, és hát elég érdekes, hogy az alkotmányra való hivatkozással szüntették meg az ő állásukat. Ők azt mondják, hogy nekik alkotmányos joguk a munkához való jog, s ezt felülről ítélték meg, és most úgy érzik, hogy nekik az alkotmány szerint nincs joguk dolgozni.

- Kondoros egy viszonylag kis település. Ez a 30 hátrányos helyzetű ember be tud-e illeszkedni ezek után a társadalomba? Eddig a munkával lehetőséget kaptak arra, hogy ők is egészséges és teljes embernek érezhessék magukat, hiszen értékes és hasznos dolgot tettek.

- Kondoros egy mezőgazdaságból élő alföldi kistelepülés. Azt látjuk, hogy a mezőgazdaságból egyre nehezebb megélni, és így ezek a hátrányos helyzetű, fogyatékos emberek még inkább perifériára kerülhetnek. Ezzel a döntéssel véleményem szerint borzasztóan nehéz helyzetbe kerülnek ezek az emberek, ílletve az ő családjaik, mert 30 emberről beszélünk, de itt 30 családról, s a családtagokról is szó van, akik ezzel a döntéssel még nehezebb helyzetbe kerülnek.


Vélemény
Mit is lehet erre mondani? Várjuk a minisztérium magyarázatát, miért is ne kellene gyalázatosnak tartanunk a döntését!
T. Fanfan