Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Energetika
Energetika
A GDF Suez beszállna az Északi Áramlatba
A francia GDF Suez csatlakozna az Északi Áramlat földgázvezeték-projekthez, amely a tervek szerint Ukrajna elkerülésével szállítana orosz gázt közvetlenül Németországba - tudta meg az EurActiv.hu a projekt képviselőitől.

A GDF Suez, Európa legnagyobb gázvezeték-hálózatának tulajdonosa, valószínűleg még a nyáron lezárja a tárgyalásokat az Északi Áramlatban való részvételről, idézi az orosz sajtó Alexander Medvegyevet, a Gazprom vezérigazgató-helyettesét.

Medvegyev kifejtette, hogy a projekt beruházói körének bővülése egyben a német vállalatok által birtokolt részvénycsomag zsugorodását is jelenti. A vezeték tulajdonosa 51 százalékban a Gazprom, 20-20 százalékban a Wintershall Holding, illetve az E.On Ruhrgas, a tulajdonosi részvények 9 százaléka felett pedig a Nederlandse Gasunie rendelkezik.

A Le Monde francia napilap arról számol be, hogy a GDF Suez és a Gazprom közti kapcsolat rendeződése kivételes jelentőséggel bír, miután Franciaországot – Törökország erélyes fellépésének eredményeként – „kitúrták” a Nabucco projektből. Ankara barátságtalan lépése annak megtorlásaként értelmezhető, hogy Párizs nyíltan ellenzi a török EU-csatlakozást, írja a francia lap.

Sebastian Sass, a Déli Áramlat európai uniós képviseletének vezetője az EurActiv-nak adott nyilatkozatában megerősítette, hogy a vállalat tárgyalásokat folytat a GDF Suezzel.

A tárgyalópartner nem közvetlenül a gázvezeték-vállalat vagy a menedzsment, hanem a Déli Áramlat részvényese volt, fejtette ki Sass. „A GDF ajánlatot tett. A GDF érdeklődik az Északi Áramlat vállalathoz való csatlakozás iránt. Megerősíthetem, hogy a többi részvényes pozitívan fogadta ezt az érdeklődést. Minden továbbiról azonban még folynak a tárgyalások” – közölte.

Arra a kérdésre, hogy a januári orosz-ukrán gázvita vajon mennyiben járult hozzá, hogy a francia vállalat végül belátta az Ukrajnát elkerülő földgázvezeték megépítésének szükségét, Sass azt felelte, a projekt célja egyáltalán nem a meglévő gázvezetékek újakkal való helyettesítése, hanem minél nagyobb mennyiségű gáz Európába szállítása.

„A gázválság következtében persze természetes, hogy sokkal több figyelmet fordítunk az ellátás biztonságának növelésére” – tette hozzá.

A Le Monde okfejtése szerint az oroszok előre megfontolt szándékkal vonták be Franciaországot, így ellensúlyozva a földgázvezetéket bíráló uniós tagállamokat, azaz Lengyelországot, Litvániát, Lettországot és Észtországot.

A francia érdekek vonatkozásában azt írja a napilap, a Suez a jövőben várhatóan a szintén franciaországi Total olajipari társasággal kíván együttműködni, amelyet Oroszország 2007-ben kért fel az Északi Áramlat leendő tartalékforrása, a szibériai Stokman gázmező fejlesztésében való részvételre.

A franciák szívesen fűznék szorosabbra a Moszkvával fenntartott energiapartnerségi viszony szálait, hiszen így végre megtörhetnék a szektorban hosszú ideje fennálló német egyeduralmat, jegyzi meg a Le Monde.