Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Energetika
Energetika
Hogyér’ az atomerőmű?
Előbb számoljunk, de pontosan
Kaderják Péter az Energia Klub "Lehet-e versenyképes az atomenergia?" című vitaestjén vitatta, hogy alapként el kell fogadni az atomerőmű fejlesztést, mint legolcsóbb villamos energia előállítási módot - írja a Portfolio.hu az MTI tudósítása alapján.

Becslése szerint egy új atomerőmű - két 1,600 megawatt teljesítményű blokkot számítva - legalább nyolc milliárd euróba kerülne, de ezt csak akkor szabad Magyarországon vállalni, ha a különböző tüzelésű erőművek "versenyeztetése" után a nukleáris energia kerülne ki győztesen.
Ekkora összegből más gazdaságos fejlesztések is finanszírozhatók.

Antal Dániel, a Bankárképző tanácsadója, az Amerikai Kereskedelmi Kamara (American Chamber of Commerce in Hungary - AmCham és nem AmChem, mint ahogy a legtöbb médium átvette az MTI-ből) energetikai bizottságának vezetője óvott attól, hogy a Paksi Atomerőműben termelt áram árát referenciaként tekintsék, hiszen abban nincs benne a beruházás költsége. Az atomerőművi beruházás finanszírozására a magyar állam a jelenlegi helyzetben nem találna hitelezőt - véli.

Kaderják Péter 47 eurós megawattóránkénti atomerőműben termelt áram költségével számolt amiből a beruházás 27 eurót tesz ki, 8 euró a fix költség, 12 euró pedig az üzemanyag ára. A tisztaszén technológiával az áramtermelés költsége 85 euróra jön ki, és ebben a beruházás 38 euróval szerepel, míg a fix költség 9 euró és további 38 euró az üzemanyag ára. A kombinált ciklusú áramtermelőknél a beruházási költség ugyancsak 8 eurót tesz ki, és mindössze 5 euró a fix költség, de 51 euró az üzemanyag, és további 14 euró az üvegházhatású gázok ára.

Véleménye szerint Magyarországon még további két költségelemet is figyelembe kell venni: egyrészt a hálózat megerősítését, másrészt - a villamosenergia-rendszer egyensúlyának fenntartása miatt szükséges - tározós vízi erőmű építésének költségét.


Szerény véleményem szerint sehol a világon nem adnak áramot az amortizáció figyelmen kívül hagyásával, Pakson sem. Ez ugyanis állami dotációt jelentene, ami erre a célra az EU-ban tiltott. Zsinórüzemet feltételezve, - ahogy Paks zömében ma is üzemel - Kaderják úr árai nem egészen 10,6 év alatt jönnek vissza. Figyelembe véve egy atomerőmű minimum 25 évre tervezett üzemét, a helyes fajlagos érték 11 euró körülire adódik.

Hogy találnánk e beruházót vagy sem, azt előbb ki kéne próbálni, nem pedig előre lemondani a lehetőségről. Mind az orosz, mind a francia atomipar ugrásra készen várja a lehetőségeket, csak az persze nem AmCham érdekeltség...
Persze ha találunk beruházót mi még akkor is el tudjuk baltázni, hogy csak ide a Szigetközig menjünk...

>>> fórum
Legújabb hozzászólások