

„Ez a könnyűszerkezetes robot a tudomány és ipar közötti sikeres technológiatranszfer szimbóluma" - mondta tavaly decemberben a Mercedes-Benz untertürkheimi üzemében tartott sajtótájékoztatón Manfred Gundel, a KUKA Roboter GmbH ügyvezetője. A Daimler AG említett üzemegysége egy 2009 májusában indult kísérleti projekt keretében sorozatgyártásban alkalmazza a KUKA könnyűszerkezetes robotját. Azóta több mint 10 000 hátsó futóművet szereltek össze a KUKA könnyűszerkezetes robotjainak közreműködésével. Az LBR-ek azon összeszerelési műveletek elvégzéséért felelősek, amelyek precizitást, finom mozgást, ugyanakkor nagy erőt igényelnek. Mozgásuk meghökkentően jól utánozza az emberi karét. A kezelő manuálisan mozgathatja a robotot a munkatér különböző pozícióira, míg az irányítást és betanítást egy igen letisztult felhasználói felület segíti.
Beépített tapintásos érzékelés
A beépített érzékelők révén a tapintás képességével felruházott LBR-ek kiválóan használhatók anyagmozgatási és összeszerelési munkálatokra. Alacsony, 14 kg-os önsúlyuknak köszönhetően igen energiahatékonyak és rugalmasan telepíthetők, így a legkülönbözőbb munkákra is befoghatók. „A gyártás során nagyon pozitív tapasztalatokat szereztünk a kísérleti projekt kapcsán és derűlátóak vagyunk a könnyűszerkezetes robotok más feladatokra való jövőbeli alkalmazhatóságát illetően" - összegezte tapasztalatait dr. Michael Zürn, a Mercedes-Benz gyártás- és anyagtechnikai vezetője.
Új robottípus az ember-robot együttműködésre
A könnyűszerkezetes robot csuklói szénszállal erősített műanyag elemekkel kapcsolódnak, és a többi alkatrész súlyát is optimalizáltuk. Az új robotgeneráció és a PC-alapú KUKA robotvezérlés összekapcsolása révén egy teljesen új robottípus jött létre, amelyet célzottan úgy fejlesztettünk ki, hogy a munkatérben együttműködjön az emberekkel. A KUKA Roboter GmbH már régóta foglalkozik az ember-robot együttműködés témakörével. „Szeretnénk elérni, hogy a robotok az intelligens segítő szerepét töltsék be, amelyek minőségi munkával támogatják az embereket. Az LBR-eket fontos mérföldkőnek tekintjük a szolgáltatásközpontú robotika felé vezető úton" - vázolta Manfred Gundel az augsburgi vállalat jövőképét.
A KUKA Roboter csoportról
Az augsburgi KUKA Roboter GmbH a KUKA Aktiengesellschaft leányvállalata és a világ egyik vezető iparirobot-szolgáltatója. Fő kompetenciaterületei közé a fejlesztés és gyártás, valamint ipari robotok, vezérlések, szoftver és lineáris egységek értékesítése tartozik. A vállalat Németországban és Európában piacvezető, a világpiacon a harmadik helyen áll. A KUKA Robot Group cégcsoportnál világszerte mintegy 2200 alkalmazott dolgozik. Ezek közül a KUKA Roboter Gruppe Deutschland országszerte 1200 alkalmazottat foglalkoztat az augsburgi székhelyen, valamint a különböző telephelyeken és leányvállalatoknál, köztük magyarországi üzemében. A cég 2008-ban 474 millió euró bevételt ért el. 25 leányvállalata révén Európa, Amerika és Ázsia legfontosabb piacain képviselteti magát.