Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Bulvár
Bulvár
Egyre erősebb az olvadás
A globális felmelegedés hatását az ember egyre jobban erősíti, ám a természet sem akar lemaradni mögöttünk. Az Északi-sarkkörön ugyanis egyre nagyobb metánbuborékokat fedeznek fel az olvadó jég alatt.


Egyre nagyobb metánbuborékok kerülnek elő a tenger alól a jég folyamatos olvadásának köszönhetően. A tudósok szerint a permafrost alól feltörő gázok olyan mértékben szennyezik a légkört, mint eddig még soha.

A kutatók szerint a világ teljes üvegházhatású gázkibocsátásának mintegy tizenöt százalékát adhatja az Északi-sarkkör déli részein feltörő metán, ám vannak olyanok is, akik a részarányt harmincöt százalékra becsülik.
Oroszország területének hatvanöt százalékán állandóan fagyott talajréteggel találkozhatunk, ez a permafrost réteg. Ez azonban olvadásnak indult, így több város alatt is megmozdult, sőt folyamatosan mozog a talaj. A faházak recsegnek-ropognak, a víz és gázvezetékek pedig sorra elpattannak.

A tudósok figyelmeztetnek: amint a permafrost réteg teljes olvadásnak indul, erdőségek fognak kipusztulni, a felszabaduló metán tovább növeli az üvegházhatást, amely miatt tovább növekszik a szélsőséges időjárási jelenségek, így a tájfunok, az árvizek és az óriási viharok száma, ezen felül pedig földcsuszamlások is várhatók.

A baj az, hogy ha megindul az olvadás, azt már nem lehet megállítani. Lassítani ugyan még lehetne, ám ehhez a világ üvegházhatású gázkibocsátását kellene minimalizálni, így a felszabaduló metán koncentrációja tíz százalék alatt lenne tartható.
A másik nagy probléma, hogy a jég olvadásával megnő a tűzveszély is, hiszen a területek száradnak, a metán pedig kifejezetten gyúlékony gáz. Az égéssel keletkező füst pedig tovább rontja a légkör minőségét, mintegy tovább gyorsítva a felmelegedést.