
„Fantasztikus pillanat ez” – nyilatkozta Lyn Evans, a projekt vezetője. „Egy új korszak előtt állunk, amely teljesen új távlatokat jelent majd az univerzum keletkezéséről és kialakulásáról való tudásunk előtt.” – tette hozzá.
A tegnapi eredmények elérése önmagában is egy jelentékeny technológiai teljesítmény. Több ezer alkatrész tökéletes összhangját kellett megvalósítani, milliárdod másodpercnyi pontossággal. A következő fázis az egymással szemben keringő részecskenyalábok ütköztetése lesz – ez után következhet a gyorsító kalibrálása, finombeállítása. A valódi tudományos kísérletek egy éven belül elkezdődhetnek.
A részecskegyorsító segítségével évszázadok óta nyitott kérdésekre kaphatjuk választ. Newton óta tudjuk, hogy a gravitációja valamennyi, tömeggel rendelkező testnek van; mindmáig nem tudjuk azonban, maga a tömeg milyen mechanizmusok révén jön létre. A kísérletek a rejtélyes „sötét anyag” mibenlétére is megpróbálnak majd fényt deríteni. Az univerzumban látható anyag ugyanis (a jelenlegi mérések szerint) mindössze csak 5%-át adja az univerzum tömegének – a maradék 95%-ot adná ki a nem látható sötét anyag.
A sikeres kísérletet a világ több kutatóintézetében is örömmel is megelégedéssel nyugtázták.