Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Energetika
Energetika
Megújuló tárolóegységek a GE-től
Az amerikai General Electric hatalmas összeget fektetett New York államban létesített üzemébe, ahol teljesen újfajta tároló-akkumulátorok kifejlesztésén dolgoznak. Az egységeket a megújuló energetikában fogják alkalmazni.


A GE mintegy százmillió dolláros befektetéssel hozta létre azt az üzemet, ahol mintegy négy és félszáz alkalmazott dolgozik nap mint nap a legmodernebb technológiával készülő energiatároló egységek kifejlesztésén.

Az új típusú akkumulátorok nátrium-nikkel alapúak, melyekről érdemes tudni, hogy sokkal nagyobb a tárolókapacitásuk, illetve gyorsabban feltölthetők, mint a hagyományos ólom alapú egységek. A töltési ciklus mindösszesen két órát vesz igénybe. A cél olyan villamos energia tároló szerkezetek létrehozása, melyek amellett, hogy olcsóbbak, a szakaszosan változó megújuló energiaforrásokat felhasználó eszközök által termelt energiát elraktározza és az éppen üres fázisban visszatáplálja a hálózatba.

A találmány nem új keletű, hiszen már a nyolcvanas években az olajár emelkedése miatt hajtottak vele járműveket az afrikai kontinensen, ám az árak emelkedésével újra képbe kerültek. Működésük roppant egyszerű: a cellákat egy keramikus elektrolit veszi körbe, aminek hatására a nátrium-kloridból klórionok szabadulnak fel és a nikkellel nikkel-kloridot alkotnak. Az így keletkezett nátrium ionok egy tárolóba kerülnek át. Kisütéskor a folyamat megfordul és nagyjából háromszáz Celsius fokos hőmérsékleten zajlik le.

Mivel a vállalat nem egyedüli a piacon, így külön részleget hozott létre, mely kizárólag az új termékek értékesítését segíti elő. A megrendelések akkora mértékkel bírnak már most is, hogy a vállalat újabb hetvenmillió dollárt invesztált a gyáregységbe az igények kielégítése céljából.

Természetesen a telepek olyan helyen is alkalmazhatók, ahol az ellátás folyamatossága a fontos, így például Nigériában, ahol az egyik cég dízel generátorok mellett alkalmazza őket a mobiltelefon hálózat táplálására. Az afrikai cég számításai szerint az akkumulátorokkal hatalmas összegeket lehet megspórolni a javításon, az üzemanyagköltségen és a beszerzési költségeken kisebb szén-dioxid kibocsátás mellett, ráadásul a későbbi technológiai váltásnál is nagy segítséget jelentenek majd az elektromos egységek. Mivel az akkuk melegedése elenyésző, így nincs szükség hűtésre sem, ami további energiák megspórolását teszi lehetővé.

Egyelőre a nátrium-nikkel alapú egységek még drágábbak, mint az ólom alapúak, ám lényegesen hosszabb ideig használhatóak, akár 3500 töltési ciklust is kibírnak, vagy akár tíz évet.