Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Tudomány - Áltudomány
Tudomány - Áltudomány
Napelem forgatás robotokkal
A napelemek akkor működnek jól, ha mindig megfelelő szögben és irányban néznek a Nap felé. Mivel az égitest mozog, így a paneleket is folyamatosan mozgatni kell. Ennek megoldására jött létre a QBotix.


Többféle módszer létezik már a napelemek mozgatására, azonban többségük kifejezetten drágának mondható. A QBotix azonban az egytengelyes rendszerek olcsóságával kínálja a kéttengelyes rendszerek előnyeit.

Az egytengelyes rendszerek esetében a napelemek vízszintes tengely körül fordulnak el, ami azt jelenti, hogy reggel függőlegesen állnak, délben vízszintesen, este pedig ismét függőlegesen. A kéttengelyes rendszerek lényegesen bonyolultabbak, hiszen itt már egy függőleges tengely körüli elmozdulás is segíti a napelemek mozgását. Ezzel lényegében elérhetővé válik, hogy a napsugarak mindig merőlegesen érjék a panelt produkálva ezzel a legmagasabb hatásfokot. Mivel azonban többpaneles rendszereknél minden egyes elemet el kell látni külön mozgatóelektronikával, így a költségek az egekbe rúghatnak.

A QBotix rendszere a hagyományossal szemben azzal az előnnyel bír, hogy itt nem kell minden panelt elektronikával felszerelni, hiszen az összes egység sínnel van összekötve, melyet egy robot vezérel. A robot összesen kétszáz szolár panelt képes vezérelni, egy körfolyamat negyven perc alatt megy végbe. Ez nem is rossz eredmény, hiszen ennyi idő alatt a Nap mindössze tíz fokot mozdul el, így az először állított panelek még mindig szinte az ideális szögben dolgoznak. Amíg az egyik robot megtesz egy kört a sínen és állítgatja a paneleket, addig a másik a töltőállomáson dokkol, hogy újult erővel vághasson neki a következő munkakörnek.

A robotok nem csak a panelek állítását végzik, hanem figyelik azok összes jellemzőjét, így ha valamelyikkel probléma van, azonnal értesítik a szakembereket.

A QBotix vezetői szerint a rendszerük éppen annyiba kerül, mint egy egytengelyes rendszer, ám attól tizenöt százalékkal több energiát képes szolgáltatni. Bízván a sikerben a cég még az idei évben piacra szeretnék dobni a QBotix-et és ezzel széles körben elterjeszteni a napenergia felhasználást.