Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Közélet
Közélet
Fémhulladék államosítás
A hulladékkezelő szakma értetlenül áll azok előtt a hírek előtt, amelyek a fémkereskedelem esetleges államosításáról, vagy koncesszióba adásáról szólnak. Szigort és következetes jogalkalmazást szeretnének, azonban államosítást és koncesszióba adást nem.


További szigorításokat és ésszerűsítéseket, valamint következetes hatósági fellépést szorgalmaznak a fémlopások visszaszorítása érdekében a fémhulladék-kezelés területén dolgozó vállalatok, amelyek maguk szenvedik el a legnagyobb károkat a visszaélések következtében. Ugyanakkor a szakma képviselői óva intenek a fémhulladék-kezelés államosításától, vagy koncesszióba adásától, mert az a jogkövető kis- és középvállalkozások egész sorát teheti tönkre, miközben a bűncselekmények számának alakulására nem lenne érdemi hatással.

A magánszemélyek által birtokolható fémhulladékok körének és mennyiségének korlátozása, a fémkereskedőkre vonatkozó adatszolgáltatási kötelezettség kiterjesztése, valamint a fémekkel kapcsolatos visszaélések nyomozati jogkörének a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak történő átadása segíthet leghatékonyabban visszaszorítani a fémlopásokat - áll a Hulladékhasznosítók Országos Egyesülete (HOE), a Fémszövetség és a Magyar Fémkereskedők Szakmai Egyesülete (MFSzE) közös állásfoglalásában. A fémkereskedelmi engedéllyel rendelkező magyarországi fémhulladék-kezelő vállalkozásokat tömörítő három szakmai szervezet álláspontja egyértelmű: mindent meg kell tenni a fémlopások visszaszorítása érdekében, amelynek legnagyobb károsultjai maguk a fémhulladék-kezelő vállalkozások: telephelyeiken rendszeresek a betörések, s szállítmányaik közúton és vasúton is rendszeres és kedvelt célpontjai a lopásoknak. Az eltulajdonított fémek jelentős része a nyitott határokon keresztül távozik az országból, a regisztrált fémkereskedők telephelyeit nem érintve.

A kormányzat az illetékes hatóságok, valamint a fémhulladék-kezelő vállalatok és más károsult társaságok - többek között a MÁV és BKV - bevonásával idén tavaszra kidolgozott egy javaslatot, amelyet minden érintett támogatott, ám a tervezet végül nem került elfogadásra. Ennek a javaslatcsomagnak a „leporolását", elfogadását és következetes végrehajtását szorgalmazza most a HOE, a Fémszövetség, valamint a MFSzE.

„Magyarország hulladékgazdálkodását 2013. január 1-jétől új alapokra helyezi az Országgyűlés által október 8-án elfogadott hulladéktörvény, ezért különösen időszerű rendezni a fémhulladék-kezelés területén tapasztalható visszásságokat. Ugyanakkor fontosnak tartjuk, hogy olyan intézkedések szülessenek, amelyek az érdekeltek szempontjainak figyelembe vételével, szakmai konszenzussal kerülnek kialakításra" - közölte Sárosi Eszter, a HOE ügyvezető igazgatója. A szakmai szervezet vezetője szerint az egyetlen üdvözítő megoldás a jelenlegi szabályozás kiskapuinak bezárásában, valamint az előírások következetes betartatásában, az illegális telepek felszámolásában és az elrettentő erejű bírósági ítéletekben van.

„Ezzel szemben a hulladékkezelő szakma értetlenül áll azok előtt a hírek előtt, amelyek a fémkereskedelem esetleges államosításáról, vagy koncesszióba adásáról szólnak. Ugyanis ez továbbra sem akadályozná meg a bűncselekményeket, s hogy a visszaéléseket elkövetők a feketepiacon, vagy külföldön értékesítsék a lopott fémeket, miközben a legális piaci szereplők egész sorának tevékenységét lehetetlenítené el" - fogalmazott Szlávik Mónika, az MFSzE elnöke. Az Egyesület elnöke kifejtette: az államosítás, vagy koncesszióba vétel esetén különösen a kisebb fémhulladék-kezelő vállalkozásokat hozná lehetetlen helyzetbe, tevékenységük megszűnése pedig egyszerre járna jelentős számú bejelentett munkahely megszűnésével, valamint az állam adóbevételeinek csökkenésével. Éppen ezért az állami szerepvállalásnak ezen a területen a piacszabályozásra kell korlátozódnia, míg a másik oldalon a károsultak maguk is sokat tehetnek a lopások megelőzése érdekében, például a köztárgyak egyedi azonosítóval történő ellátásával.

„A magyarországi fémhulladék-kezelők már ma is Európa legszigorúbb fémtörvényének kell megfelelniük, amely sajnos az eredeti problémákra megoldást nem hozott, adminisztrációs, logisztikai és pénzügyi terheket viszont annál inkább. Eközben a fémhulladék-kezelő szakma megítélésének javítása és egy tisztulási folyamat minden komoly vállalkozásnak az érdeke, szigorú, de ésszerű szabályozásra van szükség tehát" - fejtette ki Vitányi Márton, a Fémszövetség szakértője.
„A vízióm, hogy helyzetünkkel, szerepünkkel, feladatainkkal őszintén szembenézve egy letisztult piacon, kiszámítható működés mellett, kulturált telepeken tudunk színvonalas szolgáltatást nyújtani egy szépen szelektáló társadalom elismert tagjaként" - tette hozzá Vitányi Márton.

Jelenleg 619 fémkereskedelmi engedéllyel rendelkező vállalkozás működik Magyarországon, amelyek összesen 716 telephelyet működtetnek országszerte. Az érintett vállalkozások együttesen mintegy 10,5 ezer főt foglalkoztatnak. Így az ágazatban dolgozó cégek évente - egyebek mellett - mintegy 1,2 millió tonna vas, 150 ezer tonna színesfém-, valamint 22 ezer tonna akkumulátor-hulladékot gyűjtenek be és készítenek elő a hasznosításra.