Keresett szó:




Ördöngős
Kis konvertológia
Tudákos
Jelasity nem fut, ő nem gyávaA névhasonlóság ugyan némileg költői, s amennyiben eltekintünk olyan apróságoktól miszerint a horvát bán Jelačić-nak (Petőfi szerint Jellasicsnak) neveztetett...
GFZ Potsdam Earthquake Bulletin - last 20 events
M 5.3, Irian Jaya, Indonesia2012-01-28 19:37:31 -4.13 140.79 74 km M
Pályázati közlemények
Elérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó kiírásoknál az Elszámolhatósági ÚtmutatóElérhető a honlapon a környezetvédelmi és energetikai fejlesztéseket célzó pályázati kiírásoknál az Elszámolhatósági Útmutató című dokumentum, amely minden...
VM
Meghosszabbították a védett természeti területek hulladékmentesítési pályázatának beadási határidejét
Szociális és Munkaügyi Minisztérium - Pályázatok
Pályázati felhívás szociális módszertani intézmények számáraHatáridő: 2011. január 11.
Energiaálság
Magyar atom

Ez most nem Moldova György örökbecsűje, de ugyancsak kötelező olvasmány. Mondhatnám, miért...

madzag
Lorem ipsumLorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nunc sit amet nibh eu mauris ullamcorper venenatis at id mi. Proin orci neque, tincidunt ac pulvinar...
Címoldal > Közélet
Közélet
Védett folyószakaszok
Vízerőmű fejlesztések által érinthetetlen, exkluzív zónák kijelölése előtt állnak a Duna vízgyűjtő országai. A Nemzetközi Duna Védelmi Bizottság ülésén nemrég olyan javaslatot fogadtak el, mely szerint valamennyi Duna menti országban ki kell jelölni azokat a folyószakaszokat, ahol a jövőben semmilyen körülmények között nem jöhet szóba vízerőmű felépítése.


A hegy- és síkvidéki folyók mentén a Duna vízgyűjtő valamennyi országában vannak jelentős természetvédelmi értékkel rendelkező területek, melyek közül korábban számos megsérült, vagy eltűnt az átgondolatlan vízerőmű építések miatt. Az exkluzív státusz azt a célt szolgálja, hogy a Duna és mellékfolyói mentén jelentős természeti értékkel rendelkező folyószakaszok kapjanak olyan besorolást, amit ez a veszély fenyeget. A folyószakaszok kijelölését elsősorban az ökológiai állapot és a természetvédelmi státusz alapján kell megtenni.

A javaslat előterjesztésében döntő szerepet vállalt a WWF, amit az indokolt, hogy a Duna vízgyűjtőjének hegyvidéki területein, az Alpokban, a Kárpátokban és a Balkán-hegyvidéken nagyon intenzív vízerőmű-építési tervezés kezdődött az elmúlt években. A szabad folyású folyók állapotának megőrzése és a természeti értékek sérülékenysége egyaránt indokolja a kiemelt státusz létjogosultságát. Ezt megerősíti, hogy a vízerőmű-építések jelentősen befolyásolják az adott folyók mentén élők megélhetési feltételeit, és beszűkítik az ökoturizmust, a rekreációs lehetőségeket, tehát a fenntarthatóság szempontjait szem előtt tartó lehetőségeket.

A WWF más civil szervezetekkel közösen előremutatónak tartja, hogy a tervezési alapelvekről szóló, a Duna vízgyűjtő tizennégy országára érvényes most elfogadott 'Útmutató' tartalmazza az exkluzív folyószakaszok kijelölését, ami más területeken, például az Alpok országaiban már bizonyította, hogy jól alkalmazható a gyakorlatban.

A WWF szerint az alapelveket mielőbb át kell ültetni a gyakorlatba, hogy megelőzhetők legyenek a vízerőmű-építések miatt előidézett visszafordíthatatlan károkat okozó környezetkárosítások. A zónák kijelölésében az Duna menti országok rendelkeznek a megfelelő tudással, valamint tapasztalattal, és most már az 'Útmutató' is rendelkezésre áll - olvasható a szervezet honlapján. A WWF úgy látja, hogy ezzel a lépéssel nem szűnnek meg teljes mértékben a vízerőművek káros hatásai, de a természeti értékekre káros hatások kockázata csökkenthető. Az 'Útmutató' akkor hozhat a gyakorlatban is eredményt, ha az exklúzív zónák kijelölése során vegyék megfelelő módon figyelembe a folyók menti védelemre szoruló természeti és kulturális értékeket.